Десет съвета на метода Монтесори
В детската стая малките прекарват голяма част от ежедневието си.
Снимка: Shutterstock
Детската стая е място, където малките прекарват голяма част от ежедневието си, затова начинът, по който е организирана и декорирана, определено има значение. Методът Монтесори залага на минимализма, използването на удобни чекмеджета и отворени рафтове, както и на подреждането на пространството с кошници. В какъв цвят е най-добре да боядисате стените? Как може да използвате огледалото като инструмент за игра? Тези и други въпроси ще разгледаме в статията.
Ето и кои са десетте съвета за организация на детската стая по метода Монтесори.
Затрупването с играчки задушава малките.
Снимка: Shutterstock
Децата лесно могат да бъдат затрупани с играчки и дрехи. Отстрани това може да изглежда като повече избор за тях, но е установено, че затрупването с вещи намалява креативността и задушава малките.
Случвало ли ви се е вашето дете да влезе в разхвърляна стая, да си вземе една играчка и след това да отиде в друга стая? Това подсказва, че пространството е претоварено, то не може да се съсредоточи и затова отива на друго място.
Създайте зони, които да обозначават различните пространства в стаята. Например кът за четене, зона за игри, място за обличане. Определете правила за всяко едно от тях, споделете ги с детето и ги спазвайте.
При избора на мебели заложете на отворени рафтове и лесни за отваряне чекмеджета. Така ще насърчите детето да помага в подреждането. Също така е добра идея да държите всичко, до което то трябва да има достъп, на неговата височина. Това означава да използвате ниски рафтове, както и детски маси и столове.
Методът Монтесори насърчава креативността. Друга идея, която може да приложите, е да създадете в стаята пространство за детски творения. За целта може да използвате някои рафт за книги или коркова дъска. Там излагайте творенията на детето - рисунките му, както и останалите изработени от него материали. По този начин му показвате, че неговият труд е важен и се цени.
Това е друг основен принцип на метода Монтесори. От една страна минимизирайте обема на различните групи предмети - децата не се нуждаят от десет подобни играчки или от няколко тениски в един и същи цвят. От друга страна намалете вещите в стаята. Колкото по-просторно и подредено е, толкова по-лесно ще бъде за детето да се концентрира, учи и забавлява.
Подреждайте с децата, не за децата.
Снимка: Shutterstock
Това е друг съвет, свързан с организацията. В идеалния случай те могат да го направят и сами, но воденето през процеса ще ги научи как да подреждат.
От една страна това ще улесни организацията в стаята и вие лесно ще знаете кое къде да приберете. От друга страна, ако използвате етикети с надписи в голям шрифт, ще ускорите процеса на учене на буквите на вашия малък читател.
Кошниците са друг много удобен начин за организация, когато вкъщи имате много вещи. Например може да обособите кошница за играчките на детето и кошница за неговите любими книжки.
Огледалото е класически прийом на метода Монтесори, който насърчава ученето и автономността. Когато детето е още малко, то се поставя хоризонтално в долната част на пода. По този начин то развива своето въображение, започва да играе със собствения си образ и постепенно опознава тялото си. Когато детето порасне, огледалото се поставя изправено, за да му помага да се облича. Но в началото то е само един интересен инструмент за учене и игра.
При декорацията на детската стая всеки родител прави това, което му харесва най-много, но има две основни неща, които е добре да избягвате. Първото е използването на огромни шарки и дизайни по стените. Те отвличат вниманието на децата и нарушават ежедневната им концентрация.
Второто нещо е боядисването на стените в тъмни цветове. Те правят пространството неприветливо и мрачно, а децата се нуждаят от светла стая, която е спокойна, весела и цветна. Светлото дърво, белият цвят и пастелните тонове са отлична комбинация при избора на декорация за детската стая.
Милена Средкова по материали от A Fresh Space
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари